Acasă Sport David Popovici pune prima medalie în vitrină la Roma: Argint la 50...

David Popovici pune prima medalie în vitrină la Roma: Argint la 50 de metri liber și un nou record personal!

29
0

SPORT. Campionul olimpic, mondial și european David Popovici nu a pierdut timpul. La Trofeul Settecolli din Roma, starul înotului românesc a urcat pe podium și a cucerit medalia de argint în proba de 50 de metri liber.

Românul a terminat finala de vineri seară cu un timp excelent de 21,82 secunde, stabilind totodată un nou record personal. A fost depășit doar de brazilianul Guilherme Santos Caribe (21,46 secunde), iar bronzul a revenit italianului Leonardo Deplano (21,90 secunde).

Popovici, legitimat la CS Dinamo, a declarat înainte de plecarea în Italia că s-a înscris la 50 de metri „doar ca să antreneze suta”. Se pare că antrenamentul a ieșit mai mult decât bine – a venit cu medalie și cu un timp care arată că forma sa e în creștere.

Următoarele provocări pentru David sunt mâine la 100 de metri liber și duminică la 200 de metri liber. Roma pare să-i priească de minune.